Thursday, October 6, 2016

Sigara içilmez.

Ellilerinde bir kadın, alışveriş merkezinin terasındaki üzerine "sigara içilmez" afişi yapıştırılmış bir panonun bir-iki metre yanında oturuyordu. Yediği yemeğin artıklarını fast food markasının tepsisinin içine topladı ve tepsiyi ileri itti. İçeceğinden bir yudum daha aldı ve çantasını açıp bir şeyler aramaya başladı. Kısa bir süre sonra paketi çantasından çıkartmadan uzunca bir sigara çıkarttı ve dudaklarına yerleştirdi. Ardından yine çantasında bir şeyler aramaya başladı. Çakmağı bulup ağzındaki sigaraya doğru yaklaştırdı. Sessizliği "Çattt" diye bir ses bozdu. Sigaradan derin bir nefes çekti ve ağzından ve burnundan tüm dumanı savurdu.
Yan masada oturan genç adam çakmağın sesinden irkilip kadına bakıyordu. Kadının sigara içmesinden dumanı savurmasından rahatsız olduğu belliydi. Kadına o kadar belirgin bir şekilde bakıyordu ki, kadın izlendiğini hissetti ve adama dönüp baktı. Göz göze geldiler.
Adam kadına bakmaktan vazgeçip aniden;
"Köyünüzde okul yoktu herhalde" dedi. Kadın anlamadı.
"Ama kılık kıyafetinizden, davranışlarınızdan, saçınızın şeklinden görmüş geçirmiş biri olduğunuz belli. Bu zamana kadar okuma yazma öğrenebilirdiniz."
"Belli ki ihmal etmişsiniz" dedi.
Kadın neler olduğunu anlayamadı. 
"Ne diyorsunuz" dedi, kızgın bir tonla.
Adam hiç istifini bozmadan, gözlerini uzaklardan kaçırmadan;
"Okuma yazma diyorum" dedi.
Kadın; "Ne okuma yazması" diye şaşkın şaşkın sordu. Bir şeyler dönüyordu ama anlamamıştı. 
Adam; "Bu yaşa kadar neden okuma yazma öğrenemediniz? Çok merak ettim. Geçmişte bir sürü okuma yazma kursları, seferberlikleri açılmıştı. Yararlanabilir diniz herhalde" dedi.
Kadın rengi atmış bir halde; "Ne geveliyorsunuz." dedi. "Nedir bu? Kamera şakası mı?"
"Okuma yazma bilmediğiniz fark ettim de onu söylüyorum."  dedi genç adam. 
"Ama tabi ki ölümcül bir durum değil. İnsan pek de güzel yaşayabilir okuma yazma bilmeden de." 
Kadın hayatında bu şekilde asla aşağılanmadığı için şiddetli bir şok yaşamaktaydı. 
Kızgınlıkla bağırdı; "Ne diyorsun ya! Ne saçmalıyorsun?" 
Genç adam sakinliğini bozmadan ayağa kalktı. kadının hemen yanında duran"Sigara içilmez" afişinin asılı olduğu panoyu  kadına doğru çevirdi. Ve hiçbir şey olmamışcasına sırtını döndü ve gitti.
Alışveriş merkezindeki yiyecek bölümünde, uzaklardan bir yerde çalınan Teoman'ın "Sonbahar rüzgarları" şarkısı duyuluyordu. 

No comments:

Post a Comment